TCA: “Study Visit on Sustainability in Schools”, Γερμανία,11-14 Μαρτίου 2024

Η Εκπαιδευτικός και Υποδιευθύντρια του Σχολείου μας κυρία Βλαχογιάννη Αλεξάνδρα επελέγη από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών να συμμετάσχει σε Δραστηριότητα Συνεργασίας και Κατάρτισης (TCA) με θέμα «Study Visit on Sustainability in Schools», για τον τομέα της Σχολικής Εκπαίδευσης (SE).

Το σεμινάριο διοργανώνεται και χρηματοδοτείται από το ΙΚΥ και τον Εθνικό Οργανισμό για τα Ευρωπαϊκά προγράμματα στον τομέα της Σχολικής Εκπαίδευσης στην Παιδαγωγική Υπηρεσία Ανταλλαγών του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού της Γερμανίας και θα υλοποιηθεί από 11-14 Μαρτίου 2024, στη Βόννη της Γερμανίας.

Για την παροούσα επιμόρφωση επιλέχθηκαν δύο (2) εκπαιδευτικοί πανελλαδικά έπειτα από έκθεση που υπέβαλαν στην Ε.Ε. και η οποία αξιολογήθηκε από Επιτροπή Αξιολόγησης και Επιλογής που ορίστηκε ειδικά για το σκοπό αυτό.

Οι Δραστηριότητες Συνεργασίας και Κατάρτισης διοργανώνονται από τις Εθνικές Μονάδες των χωρών που συμμετέχουν στο Πρόγραμμα Erasmus+ και στόχος τους είναι η βελτίωση της ποιότητας στη συνολική εφαρμογή του προγράμματος, συμβάλλοντας με αυτό τον τρόπο στην αύξηση του αντίκτυπου του προγράμματος.

Η παρούσα επίσκεψη μελέτης στοχεύει σε εκπαιδευτικούς σχολείων που επιθυμούν να αποκτήσουν εικόνα της σχολικής πρακτικής των σχολείων της Γερμανίας που εξειδικεύονται σε θέματα βιωσιμότητας σε συστημικό επίπεδο. Παρέχουν ένα βήμα για διάλογο πάνω σε θέματα ευρωπαϊκών και εθνικών προτεραιοτήτων που αποτελούν κοινό τόπο ενδιαφέροντος, συνεισφέροντας στην ανταλλαγή ιδεών,ορθών πρακτικών, καθώς και στην προώθηση της ποιότητας της εκπαίδευσης και των συστημάτων κατάρτισης των συμμετεχουσών χωρών.

Οι επισκέψεις θα υλοποιηθούν στην περιοχή της Βόννης και στην γύρω περιοχή σε σχολεία που έχουν υλοποιήσει σχέδια Erasmus+ σχετικά με την ανάπτυξη της βιωσιμότητας στα σχολεία.

Οι συμμετέχοντες (συνολικά 50 εκπαιδευτικοί από 19 χώρες) στην επίσκεψη μελέτης θα επισκεφθούν επίσης την περιοχή Ahr Valley που επηρεάστηκε άσχημα από τις πλημμύρες του 2021. Το πρόγραμμα θα δώσει την ευκαιρία στους εκπαιδευτικούς να ανταλλάξουν εμπειρίες και να δικτυωθούν για την υλοποίηση σχεδίων Erasmus+.

Τέλος,θα καταστήσει τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς σχολείων επαγγελματίες στην θεματική της βιωσιμότητας στα σχολεία και θα διευκολύνει την δικτύωση μεταξύ των χωρών της ΕΕ στην οργάνωση σχεδίων.

Στο πλαίσιο του προγράμματος θα παρουσιαστούν ως μέσο συνεργασίας οι πλατφόρμες e Twinning και η Ευρωπαϊκή πλατφόρμα Σχολικής Εκπαίδευσης. Επιπρόσθετα, o Γερμανικός οργανισμός Engagement Global θα φιλοξενήσει ένα εργαστήριο σχετικό με την υλοποίηση των 17 Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης στην καθημερινότητα των σχολείων.