Εκπαιδευτική εκδρομή της Γ’ Γυμνασίου στη Θεσσαλονίκη στα πλαίσια εγκεκριμένου πολιτιστικού προγράμματος “Συνδέοντας την Βυζαντινή Θήβα με την Βυζαντινή Θεσσαλονίκη “

Οι μαθητές της Γ τάξης γνώρισαν το Κάστρο του Πλαταμώνα, τον γραφικό παραδοσιακό οικισμό του Παλαιού Παντελεήμονα και κατέληξαν στην Θεσσαλονίκη .Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στα βυζαντινά μνημεία της πόλης της Θεσσαλονίκης(Αγ. Δημήτριος, Αγ. Σοφία, Ροτόντα , Ρωμαϊκή αγορά, αψίδα του Γαλέριου)!

Η εκπαιδευτική εκδρομή των μαθητών μας ολοκληρώθηκε με την ξενάγηση στους τάφους του Φιλίππου και του μικρού πρίγκιπα στην Βεργίνα!

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την ξενάγηση νοιώθοντας το δέος που προκαλεί το μουσείο της Βεργίνας!