Χριστουγεννιάτικη γιορτή -το Αστέρι της Βηθλεέμ

Το 2023 ολοκληρώθηκε για τους μαθητές μας με μια Χριστουγεννιάτικη γιορτή αφιερωμένη στο Αστέρι της Βαθλεεμ, θεωρημένο κάτω από την οπτική της Επιστήμης της Αστρονομίας και των Θρησκευτικών. Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς κύριο Μασγαλα και κυρία Μπεκρή για την προετοιμασία της εκδήλωσης!!

Κλείνουμε τη χρονιά μας με ένα απόσπασμα από τη γιορτή μας:

“Την ημέρα του χειμερινού ηλιοστασίου ευχόμαστε στους μαθητές και στις μαθήτριες του 2ου Γυμνασίου Καλά Χριστούγεννα. Τους αφιερώνουμε τους στίχους από το τραγούδι του μικρού τυμπανιστή. Στους γονείς και στους εκπαιδευτικούς χαρίζουμε τους στίχους του Γ. Δροσίνη:

Τὴν ἅγια νύχτα τὴ Χριστουγεννιάτικη

– ποιὸς δὲν τὸ ξέρει; –

τῶν Μάγων κάθε χρόνο τὰ μεσάνυχτα

λάμπει τ᾿ ἀστέρι.

Κι᾿ ὅποιος τὸ βρεῖ μέσ᾿ στ᾿ ἄλλα ἀστέρια ἀνάμεσα

καὶ δὲν τὸ χάσει

σὲ μιὰ ἄλλη Βηθλεὲμ ἀκολουθῶντας το

μπορεῖ νὰ φτάσει.

Τι ήταν όμως το αστέρι της Βηθλεέμ; Ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος τεκμηριώνει με επιχειρήματα ότι το αστέρι που αναφέρει ο Ευαγγελιστής Ματθαίος ήταν θείος οιωνός που αναγγέλλει τον ερχομό του Θείου Βρέφους. Από τον αστρονόμο Γιοχάνες Κέπλερ ξεκινά μια αστρονομική αναζήτηση του άστρου και της χρονολογίας γέννησης του Ιησού Χριστού. Ήταν καινοφανής αστέρας ; Ήταν κομήτης; Ή μήπως ένα σπάνιο αστρονομικό φαινόμενο όπως μια σύνοδος πλανητών;”

Καλά Χριστούγεννα σε όλους μας!!