Πρόγραμμα Σίτισης και Προώθησης Υγιεινής Διατροφής Μαθητών

Σε μια προσπάθεια αντιμετώπισης προβλημάτων που προκύπτουν από την οικονομική κρίση που πλήττει τη χώρα μας, αλλά και με στόχο την προώθηση της υγιεινής διατροφής, το Ινστιτούτο Προληπτικής Περιβαλλοντικής και Εργασιακής Ιατρικής, Prolepsis, με τη δωρεά του Ιδρύματος “Σταύρος Νιάρχος” συνεχίζει για 3η χρονιά το Πρόγραμμα Σίτισης και Προώθησης Υγιεινής Διατροφής για μαθητές σχολείων που βρίσκονται σε κοινωνικά ευπαθείς περιοχές.

Το πρόγραμμα πραγματοποιείται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Μέχρι σήμερα, έχουν συμμετάσχει συνολικά 197 σχολεία με 31.260 μαθητές από όλη την Ελλάδα. Το 2ο Γυμνάσιο Θήβας επιλέχθηκε να συμμετάσχει στο πρόγραμμα κατά τη φετινή σχολική χρονιά, 2013-2014.

Το πρόγραμμα σχεδιάστηκε και υλοποιείται έχοντας 2 βασικούς στόχους:

• Να προσφέρει καθημερινά σε όλους τους μαθητές του σχολείου μας ένα δωρεάν μικρό υγιεινό και ποιοτικό γεύμα
  • Να ενημερώσει τους μαθητές και τις οικογένειές τους για την υγιεινή διατροφή και να ενδυναμώσει σωστές διατροφικές συνήθειες

NIARXOS1

NIARXOS2