Εορτασμός της γενέθλιας ημέρας του ΚΕΠΒ

Αντιπροσωπεία μαθητών και καθηγητών του σχολείου μας, κατόπιν αντίστοιχης πρόσκλησης, παραβρέθηκαν στον εορτασμό της γενέθλιας ημέρας του ΚΕΠΒ.

Το Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού (ΚΕΠΒ) προήλθε από την συγχώνευση δύο ιστορικών Σχηματισμών του Πυροβολικού, του Ειδικού Κέντρου Εκπαίδευσης Οπλιτών Πυροβολικού (ΕΚΕΟΠ) με έδρα τη Μαγούλα και του Συντάγματος Υποδοχής Πυροβολικού (ΣΥΠ) με έδρα την Νέα Πέραμο. Ο συγκροτηθείς Σχηματισμός, τον Ιανουάριο του 1955 ονομάστηκε Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού (ΚΕΠ) με έδρα τη Θήβα.

Την 8 Φεβρουαρίου 1971, το ΚΕΠ ανασυγκροτείται και μετονομάζεται σε ΚΕΠΒ, ονομασία που διατηρεί έως σήμερα.

Το ΚΕΠΒ, στην πολύχρονη ιστορία του, έχει υποδεχτεί και εκπαιδεύσει νεοσύλλεκτους οπλίτες και Στελέχη τόσο του Πυροβολικού όσο και των άλλων Όπλων – Σωμάτων.