ΤΡΙΗΜΕΡΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΦΑΡΑΓΓΙ ΤΟΥ ΒΙΚΟΥ

ΓΕΦΥΡΙ ΤΗΣ ΚΛΕΙΔΩΝΙΑΣΣτις 23- 24 και 25 Απριλίου 2015 η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας πραγματοποίησε τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη Στα Γιάννενα ,στο Φαράγγι του Βίκου και στο ΚΠΕ Κόνιτσας. Την πρώτη μέρα επισκεφτήκαμε τα Μετέωρα  και τα Γιάννενα ,όπου στην παραλίμνια έκταση κοντά στο Πέραμα  υλοποιήσαμε πρόγραμμα με θέμα τη λίμνη Παμβώτιδα .Τη δεύτερη μέρα επισκεφθήκαμε το ΚΠΕ Κόνιτσας και πραγματοποιήσαμε με τον υπεύθυνο δίωρη περιήγηση στο φαράγγι του Βίκου (Περιοχή Κλειδωνιάς) και στο ψηλότερο τοξωτό γεφύρι της Κόνιτσας. Το απόγευμα της ίδιας μέρας περιηγηθήκαμε στο μοναδικό σπήλαιο Περάματος. Την τελευταία μέρα επισκεφτήκαμε το Μουσείο κέρινων ομοιωμάτων και το Μέτσοβο.

Επιστρέψαμε στο σχολείο μας γεμάτοι εμπειρίες ,έχοντας ενεργοποιήσει όλες μας τις αισθήσεις  και έχοντας συνειδητοποιήσει την αξία των Εθνικών Δρυμών και των Προστατευόμενων περιοχών και την ανάγκη για την αειφορική τους διατήρηση.

ΣΚΟΡΠΙΔΙ

ΠΛΑΖ ΣΤΟ ΒΟΙΔΟΜΑΤΗWP_20150424_012ΣΤΟ ΤΡΕΝΑΚΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ