ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ

Την Δευτέρα 9 Μαρτίου 2015 η κοινωνική λειτουργός κα Ειρήνη Λύγγου πραγματοποίησε επίσκεψη στο σχολείο μας, με σκοπό την ενημέρωση των μαθητών της Γ΄ γυμνασίου σχετικά με τον εθισμό στο κάπνισμα.

Μάθαμε για τις συνέπειες του καπνίσματος, για τη δυσκολία που παρουσιάζει η απεξάρτηση απ΄αυτό  καθώς και για τη βλαβερή επίδραση που έχει στα άτομα που δεν καπνίζουν, τους λεγόμενους «παθητικούς καπνιστές» .

Ο νομός μας, δυστυχώς, κατέχει τη θλιβερή  τρίτη θέση ανάμεσα στους νομούς της Ελλάδας, όσον αφορά στον εθισμό στο αλκοόλ και στο κάπνισμα.

Η συνάντηση έκλεισε με συζήτηση ανάμεσα σε εμάς και στην κοινωνική λειτουργό, κατά τη διάρκεια της οποίας εκφράσαμε τις απορίες και τις απόψεις μας επί του θέματος.

Μαθήτρια της Γ΄Γυμνασίου.