Πρόγραμμα Αισθητικής Αναβάθμισης στη Σχολική Τάξη

Στα πλαίσια του Προγράμματος «Αισθητική Αναβάθμιση στη Σχολική τάξη» του 2ου Γυμνάσιου Θήβας, συμμετείχαν οι μαθητές και των 9 τμημάτων του Σχολείου μας. Τα παιδιά κλήθηκαν να αναλάβουν πρωτοβουλίες και να κάνουν εύστοχες αισθητικές παρεμβάσεις με στόχο τη βελτίωση της εικόνας της τάξης τους. Μέσα σε μία εβδομάδα κατόρθωσαν να μεταταμορφώσουν κυριολεκτικά τη σχολική τάξη σε εργαστήρι τέχνης. Καθάρισαν, ζωγράφισαν και δημιούργησαν κατασκευές από διάφορες θεματικές ενότητες(Ιστορία, Χημεία, Τέχνη, Εικαστικά). Η ομαδοσυνεργατικότητα , καλαισθησία και η δημιουργική φαντασία τους , σε επίπεδο τμήματος ήταν εκπληκτική. Οι πρωτοβουλίες που ανέλαβαν ήταν επίσης σημαντικές. Το αποτέλεσμα ακόμη καλύτερο!

Καλύτερη σχολική τάξη αναδείχθηκε το τμήμα Β1 και πήρε το 1ο Βραβείο.Στη δεύτερη και τρίτη θέση είναι τα τμήματα Γ3 και Γ2 αντίστοιχα.

Οι κατηγορίες στις οποίες βαθμολογήθηκαν ήταν οι εξής:

1. Καθαριότητα
  2. Καλαισθησία – Εύστοχες αισθητικές παρεμβάσεις
  3. Φαντασία – Κατασκευές
  4. Αισθητικοί Συνδυασμοί (Χρώματα – Πίνακες – Κάδρα)
  5. Πρωτοβουλίες Δημιουργίας
  6. Επικοινωνιακές δεξιότητες (Ομαδικότητα – Ενεργητικότητα)
  7. Δημιουργική Διάθεση
  8. Ενδιαφέρον – Συμβολή με επιπλέον προμήθεια υλικών