ΡΎΘΜΙΣΗ ΑΠΟΥΣΙΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΟΜΑΔΕΣ ΑΥΞΗΜΕΝΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΓΙΑ ΝΟΣΗΣΗ ΑΠΟ COVID-19 Η ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΟΜΑΔΑ ΑΥΞΗΜΕΝΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι οι απουσίες των μαθητών/τριών, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν μετά την επαναλειτουργία του σχολείου τη Δευτέρα 18η Μαΐου 2020 , δεν θα ληφθούν υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής τους, εφόσον ο γονέας ή κηδεμόνας τους,υποβάλει υπεύθυνη δήλωση, ότι ο/η μαθητής/τρια ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19,  ή έρχεται σε στενή επαφή με άτομο του οικογενειακού του περιβάλλοντος που ανήκει στην παραπάνω ομάδα αυξημένου κινδύνου, ή ήδη νοσεί.

Στις δηλώσεις αυτές θα αναφέρεται η περίπτωση η οποία συντρέχει: «το τέκνο μου ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19» ή «έχω άτομο στο οικογενειακό μου περιβάλλον που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19 ή ήδη νοσεί».

Προς αποφυγή συνωστισμού ,η  υποβολή των δηλώσεων θα γίνει είτε ηλεκτρονικά στο mail του σχολείου(εφόσον τη σκανάρετε) είτε αυτοπροσώπως  αφού προηγηθεί τηλεφωνική επικοινωνία  με την  διευθύντρια του σχολείου για να οριστεί η ώρα προσέλευσης.

Υπεύθυνη δήλωση: http://xristika.gr/xrmedia/uploads/2018/06/ypefthyni-dilosi-nomou-105-n-1599-86-word.doc